NARAVOSLOVNI DAN MORJE

V petek, 8. 6. 2017, so sedmošolci v okviru naravoslovnega dne Morje v dopoldanskem času obiskali Morsko biološko postajo, ki deluje pod okriljem Nacionalnega inštituta za biologijo v Piranu. Po prijaznem sprejemu smo prisluhnili predavanju dr. Valentine Turk z naslovom Solze morske deklice, ki se je vsebinsko osredotočalo na problem onesnaževanja morja s plastiko. V nadaljevanju so učenci delovali v delavnicah: Svet v malem, Delfini ob slovenski obali, Delo na ladji in Meduze. Preko dela v delavnicah so se naučili izločiti svojo DNA iz sline, spoznavali slovenske delfine, jih razlikovali med sabo po obliki njihove hrbtne plavuti, se soočili z merilnimi napravami na raziskovalnem čolnu postaje, spoznavali življenjski krog meduz in živa bitja, ki so zbrana v piranskem akvariju. Po krajšem odmoru smo obiskali Muzej školjk in polžev v Piranu, ki hrani okoli 3000 primerkov navedenih mehkužcev iz vseh morij in kontinentov sveta. Posebno mesto v njem imajo primeri slovenskega morja. Učenci so si vodeno ogledali tudi glavne znamenitosti mesta Pirana: Tartinijev trg, cerkev sv. Jurija in klife – strmo kamnito steno, ki se dviguje nad morjem. Domov smo se vračali polni novih doživetij in obogateni z novim znanjem.

Martina Petelinek

Dostopnost