Srečanje s predsednikom državnega zbora

V sredo, 28. 1. 2015, je v stavbi državnega parlamenta potekalo srečanje Unesco glasnikov Slovenije s predsednikom državnega zbora, dr. Milanom Brglezom. Srečanja sta se udeležili obe Unesco glasnici naše šole: Maja Knapić in Barbara Užmah, spremljala pa ju  je mentorica Unesca na šoli, Martina Petelinek. Srečanje se je začelo z zbiranjem Unesco glasnikov na sedežu Slovenske komisije za Unesco. Ob uvodnem pozdravu in kratki predstavitvi dela glasnikov po šolah, so predstavniki Unesco mladinske platforme predstavili nov projekt Pryde, katere namen je spodbuditi ohranjanje kulturne dediščine in ozaveščanje o zdravem odnosu do korenin naše kulture. Po predstavitvi smo se odpravili proti stavbi državnega parlamenta, kjer nas je sprejel predsednik državnega zbora, dr. Milan Zver. Glasniki so predsedniku državnega zbora predstavili svoje aktivnosti,ki segajo od spodbujanja medgeneracijskega sožitja v domačem kraju do nedavnega spoznavanja arabske kulture in krepitve medkulturnega dialoga v Omanu. Opozorili so na prazen prostor, v katerem se znajdejo mladi po koncu izobraževanja in pred vstopom v delovno razmerje ter izrazili željo, da bi bili mladi prek različnih ravni bolj vključeni v odločanje o temah, ki jih zadevajo, tako v okviru slovenske delegacije v generalni skupščini UNESCO kot tudi v Državnem zboru. Predstavili so projekt Pryde, v okviru katerega želijo s pomočjo spletne aplikacije domači in tuji javnosti predstaviti skrite bisere slovenske naravne in kulturne dediščine. Predsednik Državnega zbora je izrazil navdušenje nad projektom, v katerem vidi velik potencial ter se razveselil, da je pobuda prišla s strani mladih, ki se projekta lotevajo neobremenjeni in z veliko pozitivne energije. Kot je dejal, je turizem eden ključnih elementov dolgoročnega razvoja Slovenije, pri čemer pa ni smiselno slediti le uveljavljenim trendom, temveč je treba poiskati niše, v katerih lahko izstopamo s svojo specifičnostjo. Predpogoj za to pa je, da najprej sami poznamo svojo kulturno in naravno dediščino in smo nanjo ponosni. Dr. Brglez je zagotovil, da si bo po svojih močeh prizadeval, da bo projekt dobil razumevanje pristojnih institucij. Obljubili smo mu, da ga bomo seznanjali z dejavnostmi v okviru projekta, dr. Brglez pa nam je obljubil častno pokroviteljstvo nad projektom.

 

Vodja Unesca na šoli:

Martina Petelinek

Dostopnost