Obisk podjetja BLAJ FASTENERS

V torek, 20.11.2018, smo si z izbirnim predmetom Obdelava gradiv-kovine, poleg OMCO METALS (bivši Ferralit) v mesecu oktobru, kjer smo si ogledali livarno, ogledali tudi podjetje  BLAJ fasteners. Najprej smo videli film o razvoju podjetja, nato smo imeli voden ogled podjetja. V proizvodni hali, smo si najprej ogledali kovanje na dva načina: kako kuje človek in kako kuje robot. Potem smo videli struženje, ki poteka na CNC stružnicah avtomatizirano in kako to dela robot. Ogledali smo si tudi laboratorij, kjer smo videli, kako močno poči vijak, ko ga obremenijo. Vijake tudi termično obdelajo, kalijo, popuščajo, normalizirajo…. Ko je postopka konec, jih premažejo s posebno tekočino proti koroziji, vijake tudi zaščitijo z mrežo, nato jih zapakirajo. Vijake izdelujejo večinoma za tuje kupce, kjer jih vgrajujejo v najbolj obremenjene stroje, kot so ladijski motorji in elise, hidroelektrarne, težko mehanizacijo. Posamezni vijak lahko tehta tudi več kot 100 kg.

Izvedeli, videli in spoznali smo veliko novih stvari.

Sara Jeraj, 8.b

Dostopnost