»Ta veseli dan kulture«

V soboto 3. 12. 2022 je potekal »Ta veseli dan kulture«, neformalen praznik, ki ga vsako leto obeležujemo na dan rojstva slovenskega pesnika Franceta Prešerna. Na ta dan kulturne ustanove brezplačno odprejo svoja vrata obiskovalcem. Temu dogodku se je pridružil tudi zgodovinski krožek, ki ga letos izvajamo z devetošolci.

Slovenija ima zelo dobro razvito mrežo kulturnih ustanov, še posebno pa je pestro in bogato kulturno življenje v muzejih, galerijah in gledališčih. V Ljubljano smo se z avtobusom odpravili v dopoldanskih urah, kjer nas je vso pot spremljal dež a nam to ni pokvarilo razpoloženja. V Ljubljani smo ogled pričeli v Narodni galeriji, kjer smo si med drugim ogledali znano likovno delo Ivane Kobilice »Kofetarica«, pa tudi dela kot so Sejalec, Lovec….Sledil je ogled Prirodoslovnega muzeja, kjer je razstavljeno okostje mamuta in ostale posebnosti in redkosti iz narave. Nato smo si ogledali stalno razstavo Narodnega muzeja Slovenije kjer med drugim hranijo znano Neandertalčeva piščal iz Divjih bab in Situlo z Vač. Med sprehodom po mestu smo si ogledali Parlament in znani Trg republike. V Narodni univerzitetni knjižnici, znamenito delo Jožeta Plečnika smo si ogledali »veliko čitalnico« in razstavo razvoja NUKa v Veliki dvorani. Ogled smo zaključili na Prešernovem trgu, ki se je že odel v praznično podobo, nato pa je že bil čas za odhod domov. Utrujeni a polni novega znanja smo se v večernih urah vrnili domov. Bilo je lepo, vsem udeleženim učencem pa pohvale za njihovo sodelovanje, bili ste super.

Dostopnost