UNESCOV MEDKULTURNI POLETNI TABOR V GRČIJI

V času od ponedeljka, 27. 8. 2018, do ponedeljka, 3. 9. 2018, je  v Halkidikiju v bližini Soluna, v organizaciji Centra za ženske in mir v državah Balkana v sodelovanju z Grško nacionalno komisijo za UNESCO, potekal osemdnevni kamp mladih.  Udeležbo mladih na kampu je podprla tudi Slovenska nacionalna komisija za UNESCO, ki je krila stroške letalskih vozovnic. Slovenijo je zastopalo devet osnovnošolcev iz različnih delov naše domovine in spremljevalec, prof.  Žiga Konjar iz Gimnazije Jesenice. Med udeleženci iz Slovenije je bil tudi naš učenec, Blaž Čerenak, ki je v letošnjem šolskem letu postal srednješolec. Blaž je grško dogodivščino opisal takole: »Po prihodu v Solun smo se z avtobusi odpeljali do kampa, kjer smo se skupaj z več kot 140 udeleženci iz Srbije, Grčije, Cipra, Črne Gore, Bolgarije, Albanije, Romunije in Slovenije namestili v bungalove. V njih smo živeli ločeni po spolu.  Bungalovi so imeli dve steni, drugi dve pa sta bili prekriti s plastičnimi ponjavami, tako da nam je topel morski veter prijetno zračil sobe in zvok morja deloval pomirjajoče. Med seboj smo se pogovarjali v angleškem jeziku. Čez dan smo imeli športne delavnice, vožnjo s kanuji, kopanje in predavanje o klimatskih spremembah, zvečer pa so nam animatorji zaigrali nekaj skečev. Imeli smo tudi “Predstavitev stojnic”, kjer smo predstavniki svoje države, le-to predstavili  z njenimi znamenitostmi ter značilno hrano. Našo domovino smo predstavili s predvajanjem slovenske himne, s predstavitvijo nekaterih dogodkov iz slovenske zgodovine, zaigrali in zapeli smo Kekčevo pesem ter zaplesali Avsenikovo polko Na Golici. Predzadnji dan smo imeli tekmovanje iz teoretičnih in praktičnih nalog, kjer smo tekmovalci tekmovali za svojo državo. Slovenci smo naloge opravili najboljše, zato smo tudi zmagali in si zadnji dan priborili zabavo na plaži. Sledilo je slovo od novih prijateljev in potovanje nazaj proti domu, kjer smo ob prihodu na letališče zaplesali ples, ki smo se ga naučili na taboru. Zaključek počitnic je tako hitro minil. Izkušnja, ki sem jo doživel, ko se spoprijateljiš z vrstniki iz drugih držav in praktično uporabiš znanje angleščine, je neprecenljiva. Zagotovo bi ta teden ponovil in želim prijetne izkušnje naslednjim udeležencem!«

 

Dostopnost