PLETEMO NITI MREŽE Z JUBILEJEM OŠ GRIŽE

V četrtek, 12. 10. 2017, je na naši šoli potekal 7. Unescov mednarodni projekt Pletemo niti mreže z jubilejem OŠ Griže. S projektom smo obeležili častitljiv jubilej, 180-letnico šolstva v Grižah.

Naša šola je Unesco šola. Polnopravna članica mreže Unescovih šol je postala 2. oktobra 1999. V maju 2002 smo začeli z izvajanjem  nacionalnega Unescovega projekta: Naravoslovnega tabora  za osnovnošolce. V letu 2012 pa smo začeli s projektom Pletemo niti mreže, ki ga vsako leto razvijamo na izbrano temo.

Delamo in ustvarjamo na šoli, ki je nova, moderna in bogato opremljena.  Njena otvoritev je bila 3. septembra 2012.

Delo v okviru projekta smo začeli s predstavitvijo pouka nekoč, v izvedbi kustosinje Šolskega muzeja iz Ljubljane in ob prisotnosti izbranih učencev naše šole, ki so sodelovali pri učni uri na temo lepega vedenja. S pomočjo šolskega reda iz leta 1902 smo spoznavali, kakšna so bila merila lepega obnašanja pred več kot sto leti na poti v šolo, v šoli in na poti domov ter kako so bili učenci kaznovani, če so te »šolske postave« kršili. Vedenje v šoli je bilo v preteklosti zelo pomembno, saj so ga ocenjevali in z negativno oceno učenci niso mogli napredovati v višji razred.

Sledilo je delo v 17 vsebinsko različnih delavnicah, v katerih so udeleženci spoznavali pouk nekoč. Te delavnice so bile:

 • Telovadba nekoč, mentor Sašo Kač.
 • Preživljanje prostega časa nekoč, mentorica Metka Umek.
 • Pikapolonica, mentorja Anže Umek in Nina Štarkel.
 • Kuharska delavnica, mentor Matej Trbežnik.
 • Računstvo, mentorica Ana Rudnik Pavlica.
 • Herbarij, mentorica Danica Slekovec.
 • Družabne igre, mentorica Alenka Turk.
 • Orientacija pri geografiji, mentorica Karmen Hrastnik.
 • Tehnika, mentorica Marija Vaš.
 • Čebelarska delavnica, mentorja Sabina in Igor Tauses.
 • Delavnica čitanja in deklamiranja, mentorica Andreja Konovšek in Lija Modrijan.
 • Fotografska delavnica, mentor Matjaž Mavhar.
 • Nemščina, mentorica Saša Silovšek in Marija Potočnik.
 • Ročna dela, mentorice Sonja Krajnc, Marjana Germ in Silva Virant.
 • Petje, mentorica Mateja Hleb.
 • Kaligrafija, mentorica Mojca Šon.
 • Lepopisje, mentorice Magda Ježovnik, Ana Jazbinšek in Milena Goričan.

Mentorji Unescovih šol smo si v Pokrajinskem muzeju v Celju  ogledali stalno razstavo Grofje Celjski končno doma.

Po delavnicah in ogledu razstave je sledilo kosilo in sprostitveni čas na športnih površinah zunaj šole in v avli šole, kjer so za sprostitev poskrbele dijakinje Srednje zdravstvene šole Celje, smer kozmetični tehnik, z nego in poslikavo obraza ter delov telesa.

Nadaljevali smo z zaključno prireditvijo v telovadnici šole. Na prireditvi je bil premierno predstavljen predstavitveni film o delu in življenju na naši šoli. V kulturnem programu so na prireditvi sodelovali:

 • folklorna skupina Griški veseljaki, pod mentorskim vodstvom Vlaste Polenik,
 • otroški pevski zbor OŠ Griže pod vodstvom Brigite Lesjak,
 • recitatorji, ki so predstavili svoje pesmi, izbrane na šolskem literarnem natečaju,
 • šolski band in
 • dve pesmi iz muzikala Ko Drejček sreča marsovčke, ki je nastal pod vodstvom mentorice Mateje Hleb. Kot solistka je nastopila Živa Zorko.

Z bogatim kulturnim programom smo zaokrožili skupno delovanje in se poslovili z željo, da se naslednje leto v Grižah ponovno srečamo.

Iskrena ZAHVALA za izpeljan projekt pripada vsem, ki so pri projektu sodelovali:  mentorjem delavnic, snovalcem kulturnega programa in sprostitvenih delavnic, kuharicam, čistilkam, mentorjem Unescovih šol in šol Občine Žalec, ki so nam zaupali svoje učence, sodelujočim vrtcem, vodstvu naše šole ter vodji letošnjega projekta Valentini Uplaznik Tičič.

Vodja Unesca: Martina Petelinek

Dostopnost